Proč se stavěly monstrózní stavby starověku?
Jsou opravdu tak nepochopitelné?
Mnoho lidí se podivuje na kyklopskými stavbami starověku – megality, pyramidy, aj. Není mnohdy znám účel takových staveb, ale i vynaložená práce se zdá zbytečná a z dnešního pohledu nepochopitelná.
Jsou to stavby, které vesměs odpovídají špičkovým možnostem své doby. Přitom připadá v úvahu řada možností, proč byly takové monstrózní stavby postaveny.
- došlo ke zvětšení jednoduché účelné stavby, ale vymklo se to kontrole (paralela: Van de Graafův generátor – původně nápad za 5 dolarů, jež se vyvinul do obludných staveb, kde už výkon zdaleka nerostl s velikostí a růst ceny předčil obojí). Podobný vývoj mohl postihnout egyptské hrobky – mastaby – jejichž zvětšením vznikly pyramidy.
- demonstrace moci (paralela: Veisailes – monstrózní stavba, která měla ohromit okolní svět)
- demonstrace technologické nadřazenosti nad protivníky (paralela: program Apollo na dobytí Měsíce)
- sjednocující idea (paralela: stavba Národního divadla v Praze – doprava kamenů z celého českého království, dobrovolná práce a dary mnoha lidí)
- soutěž (paralela: světové výstavy – ekonomické, technologické, aj., nebo olympiády a snaha ohromit ostatní vlastním výkonem)
- pomník vlastní velikosti (paralela: prezidentský palác (dnes parlament) v Bukurešti nebo kanál na Dunaji taktéž v Rumunsku)
- astronomický přístroj – kde velikost hraje roli při zvyšování přesnosti
To vše při spojení se způsobem uvažování a technologií tehdejších lidí.