UFO – nezodpovězené otazníky (26)

Byli mimozemšťané někdy na zeměkouli? Máme s nimi kontakty v současnosti? Jsou možné v budoucnosti? Tyto otázky vzrušují řadu lidí a nedají pokoj amatérům zabývajícím se jejich výzkumem.

UFO: pozorování a komentáře

VE VZDUCHU

„Bydlím ve čtvrti Tušino, ulice Hrdinů Panfilovců, – sdělila nám Moskvanka L. V. Botuchovová. – Z oken mého bytu je výhled na Tušinské letiště. 16. dubna 1990 jsem se probudila v 5 hodin ráno, přistoupila k oknu a naproti domu jsem na nebi spatřila jakýsi svítící objekt vejčitého tvaru, jasně oranžové barvy přibližně velikosti Měsíce. Probudila jsem syna, který je žákem 8. ročníku. Společně jsme zmíněný objekt pozorovali. Ten zaujímal různé polohy, jednou se přibližoval, podruhé vzdaloval. Ve spodní Části vajíčka byla vidět rovná linie. V jednu chvíli se vajíčko na této linii otevřelo a pak zase zavřelo. V 5.45 hodin se objekt proměnil v bod a zmizel.“

„Večer, kolem deváté hodiny, jsem náhodně pohlédl z okna a zkoprněl jsem: přede mnou, za Volnou někde nad Engelsem svítily dva … Měsíce, – vyprávěl redakci saratovského listu Kommunist J. Bicujev. – Jeden obyčejný, žluté barvy, druhý do fialová, v modrém oparu asi o patnáct stupňů níže než ten skutečný. Jeho světlo pulsovalo, zhruba po dvaceti minutách pohaslo a druhý Měsíc se zahalil do mlžného oparu a poté úplně zmizel a zanechal po sobě čisté temné nebe.“

Zároveň se zveřejněním této informace 10. dubna 1990 list uvádí: „Po tomto telefonátu na samém počátku pracovního dne nepřestával telefon zvonit. Telefonovali z jednotlivých čtvrtí, z organizací, podniků … Sdělovali další a další podrobnosti, a detaily „nehybného objektu“. Ve všech informacích figurovala svítící koule v různých variantách, s plamínky i bez nich, dělící se na dvě poloviny i jednolitá, vznášející se na jednom místě i prolétající obrovskou rychlostí.“

„Povoláním jsem astrogeodet a ke zprávám o pozorování UFO jsem se až do dneška stavěl skepticky. Ale 21. března 1990 asi ve 20,30 hodin jsem v Moskvě pozoroval cosi podivného.“ – Tuto informaci poskytl „Anomálii“ Moskvan M. V. Kalinin. „Seděli jsme s manželkou na lavičce naproti divadlu Sovremennik. Byla už tma. Počasí bylo pěkné, obloha jasná, hvězdy bylo zřetelně vidět, panovalo bezvětří. Lidí na ulici bylo málo. Neočekávaně jsem v úhlové výšce rovné 1,5 výšky divadla spatřil dvě mihotavá světélka, úhlová vzdálenost mezi nimi se rovnala dvěma slunečním kotoučům. Blikala s frekvencí 0,5 Hz. Jejich světlo připomínalo barvou fotoblesk nebo elektrický oblouk. Při pozornějším pohledu jsem si všiml i červeného světélka nad dvěma bělomodrými, to však bylo viditelné mnohem slaběji. Tato tři světla byla vidět za divadlem a zcela bez hluku se pohybovala paralelně s bulvárem směrem od středu Moskvy rychlostí letadla připravujícího se na přistání. Domníval jsem se, že výhled na celou tuto konstrukci zakryjí blíže stojící vyšší domy, avšak tato se prudce vznesla a byla vidět nad domy a po nějaké době zmizela.“

Na naši žádost komentuje tato pozorování člen asociace „Ekologie nepoznaného“, kandidát technických věd Valerij Lupovka:

„Bez ohledu na přehršel zpráv o UFO, vlastní setkání s nimi vyvolává údiv a rozpaky dokonce i u profesionálních pozorovatelů, což výrazně snižuje vědeckou hodnotu získaných svědectví. Ve všech uvedených případech se lidé překvapení neobyčejným jevem zřejmě soustředili na exotické zvláštnosti, detaily UFO a zapomněli na obyčejné, pozemské věci. Bohužel, mnozí svědkové UFO zapomínají na pokud možno co nejpřesnější stanovení doby pozorování, odhad úhlu jevu nad horizontem, směru vzhledem ke světovým stranám, úhlové rychlosti pohybu. A přece právě tyto údaje umožňují soudit o skutečných koordinátech UFO a oddělit setkání s nimi od pozorování známých optických jevů.

Případ v Tušinu velmi připomíná let kruhové sondy osvětlené zespoda vycházejícím sluncem. Hra světelných paprsků na jejím povrchu má zřejmě na svědomí onu „přímou linku, otevření, přeměnu v bod.“

Nehledě na počet očitých svědků saratovského jevu lze s ohledem na výše uvedené vysvětlení interpretovat popsané skutečnosti jako pozorování dobře známého optického jevu několika Sluncí nebo Měsíců. Mimo jiné tomu nasvědčuje lehká mlha, do níž se zahalil druhý Měsíc, to, že byl pozorován pod Měsícem skutečným. Pozitivním faktorem je odhad výšky nad obzorem a velikosti jevu v úhlové míře.

Pozorování M. V. Kalinina je zajímavé proto, že popis jevu v podobě trojúhelníku tvořeného světelnými body se shoduje s mnoha případy moskevských pozorování a sérií pozorování UFO v Belgii v posledních měsících. Avšak nedovoluje usuzovat na koordináty jevu.“

Pokračování

error: Kopírování zakázáno!